منبع بدافزارهای macOS پیدا شد
کد مطلب: 20151
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۰
 
اگر شما هم مانند بسیاری از کاربران رایانه‌های مک اپل فکر می‌کنید از بدافزارها در امان هستید، بهتر است طرز فکر خود را عوض کنید.
منبع بدافزارهای macOS پیدا شد
 
 
Share/Save/Bookmark
زومیت: اگر شما هم مانند بسیاری از کاربران رایانه‌های مک اپل فکر می‌کنید از بدافزارها در امان هستید، بهتر است طرز فکر خود را عوض کنید.

به گزارش افتانا، تیم Elastic Security Labs مطالعاتی انجام داده است که نشان می‌دهد فقط ۶٫۲ درصد از بدافزارها به سیستم‌عامل macOS اپل راه پیدا می‌کنند.

رایانه‌های شخصی ویندوزی درحال‌حاضر، آسان‌ترین هدف برای حمله‌های بدافزاری محسوب می‌شوند، به‌طوری‌که ۵۴ درصد از نرم‌افزارهای مخرب برای سیستم‌عامل دسکتاپ مایکروسافت منتشر می‌شوند. با این حال، مک‌های اپل نیز دربرابر بدافزارها آسیب‌پذیر هستند. به‌نظر می‌رسد حدود ۵۰ درصد از رایانه‌های مک، فقط با یک برنامه آلوده شده‌اند.

چه برنامه‌ای macOS را آلوده می‌کند؟
برنامه‌ای که باعث ایجاد بیشترین مشکلات مرتبط با بدافزارها روی مک شده است، MacKeeper نام دارد. به گزارش فاکس‌نیوز، این اپلیکیشن طوری طراحی شده است که با ابزارهای پاک‌سازی، امنیتی، حریم خصوصی و عملکردی، امنیت مک‌ها را دربرابر بدافزارها افزایش می‌دهد. اکنون طبق گزارش Elastic Security Labs، برنامه‌ی مذکور دلیل آلوده‌شدن ۴۸ درصد از مک‌ها به بدافزار است.

اگرچه MacKeeper با هدف خوبی طراحی شده است، اما واقعیت نشان می‌دهد هکرها می‌توانند به‌راحتی از آن به‌عنوان ابزاری برای انتشار بدافزارها بهره ببرند زیرا این اپلیکیشن از مجوزهای گسترده‌‌ای استفاده می‌کند و به فرآیندها و فایل‌های مختلف نیز دسترسی دارد. بدین‌ترتیب نگه‌داشتن MacKeeper روی دستگاه می‌تواند خطرناک باشد و بنابراین توصیه می‌شود هرچه سریع‌تر نسبت‌به حذف آن از رایانه‌ی مک خود اقدام کنید.

روش حذف MacKeeper از macOS
برنامه Finder را باز کنید.

Applications را انتخاب کنید.

MacKeeper را جستجو کنید.

اطمینان حاصل کنید This Mac درحالت انتخاب‌شده قرار داشته باشد و سپس روی علامت + کلیک کنید.

Name را انتخاب کنید تا منو کشویی باز شود.

Other را انتخاب کنید.

صفحه را به پایین پیمایش کنید تا به System Files برسید و سپس تیک چک‌باکس را فعال کنید.

دوباره روی Name کلیک و System Files را انتخاب کنید.

arent included را به are included تغییر دهید.

با راست‌کلیک و انتخاب Move to Trash، همه‌ی فایل‌های پوشه را حذف کنید.

با راست‌کلیک روی آیکون Trash در پایین سمت‌راست صفحه و انتخاب Empty Trash، آن را خالی کنید.

چگونه می‌توان در آینده از ورود بدافزار به macOS جلوگیری کرد؟
درحال‌حاضر هوشمندانه‌ترین روش برای جلوگیری از نفوذ بدافزارها به مک، نصب محافظ‌های امنیتی قدرتمند روی همه‌ی دستگاه‌هایی است که از آن‌ها استفاده می‌کنید. یکی از بهترین انتخاب‌های TotalAV است.
مرجع : زومیت