هشت نکته اساسی برای انتخاب رمز عبور قوی
اختصاصی افتانا
کد مطلب: 20272
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۴
 
برای اینکه خیالمان بابت امنیت در فضای مجازی راحت باشد، بهتر است تا چند نکته را هنگام انتخاب رمز عبور رعایت کنیم.
هشت نکته اساسی برای انتخاب رمز عبور قوی
 
 
Share/Save/Bookmark
اختصاصی افتانا: برای اینکه خیالمان بابت امنیت در فضای مجازی راحت باشد، بهتر است تا چند نکته را هنگام انتخاب رمز عبور رعایت کنیم.

به گزارش افتانا به نقل از منتال فلاس، تقریباً ۳۵ سال است که همه ما به اینترنت دسترسی داریم، اما هنوز در مورد رمزهای عبور آنلاین درس خود را نیاموخته‌ایم.

طبق یک مطالعه امنیتی که اخیرا انجام شده است، متداول‌ترین رمزهای عبور در وب مواردی مانند «123456» و «password» هستند. مطمئنا، به خاطر سپردن آن‌ها آسان است، اما این باعث می‌شود هک کردن آن‌ها نیز به همان اندازه آسان باشد.

اگر از آن رمز عبور ساده در چندین حساب استفاده کنید - همانطور که ۹۲ درصد از کاربران آنلاین گزارش شده این کار را انجام می‌دهند - همه داده‌های شما را در معرض خطر قرار می‌دهد. در اینجا هشت نکته برای اطمینان از قوی بودن پسوردهای شما تا حد امکان وجود دارد.

۱- انتخاب رمز عبور طولانی
هکرها از چندین روش برای ورود به حساب‌های کاربری شما استفاده می‌کنند. ابتدایی‌ترین راه این است که شخصاً شما را هدف قرار دهند و به صورت دستی حروف، اعداد و نمادها را برای حدس زدن رمز عبور خود تایپ کنید.

روش پیشرفته‌تر، استفاده از روشی است که به عنوان «حمله نیروی بی‌رحم» شناخته می‌شود. در این تکنیک، یک برنامه کامپیوتری هر ترکیب ممکنی از حروف، اعداد و نمادها را با بیشترین سرعت ممکن اجرا می‌کند تا رمز عبور شما را بشکند. هرچه رمز عبور شما طولانی‌تر و پیچیده‌تر باشد، این فرآیند بیشتر طول می‌کشد. گذرواژه‌هایی که دارای سه کاراکتر هستند کمتر از یک ثانیه شکسته می‌شوند.

۲- رمز عبور خود را به یک عبارت بی‌معنی تبدیل کنید
رمزهای عبور طولانی خوب هستند، اما رمزهای عبور طولانی که شامل کلمات و عبارات تصادفی هستند بهتر هستند.

اگر ترکیب حروف انتخابی برای پسوردتان در فرهنگ لغت وجود نداشته باشد، عبارات شما در ادبیات منتشر شده وجود نداشته باشد و هیچکدام از آن‌ها از نظر گرامری صحیح نباشد، شکستن آن‌ها سخت‌تر خواهد بود.

همچنین از کاراکترهای متوالی در صفحه کلید مانند اعداد پشت سر هم یا «qwerty» که به طور گسترده استفاده می‌شوند، استفاده نکنید.

۳- پسورد باید شامل اعداد، نمادها، حروف بزرگ و حروف کوچک باشد
به طور تصادفی نمادها و اعداد را با حروف مخلوط کنید. برای مثال می‌توانید حرف O را با صفر یا حرف A را با @ جایگزین کنید. اگر رمز عبور شما یک عبارت است، حرف اول هر کلمه جدید را با حروف بزرگ در نظر بگیرید که به خاطر سپردن آن برای شما آسان‌تر شود.

۴- استفاده از اطلاعات شخصی آشکار ممنوع!
اگر اطلاعاتی در مورد شما وجود دارد که به راحتی قابل کشف است - مانند تولد، سالگرد، آدرس، شهر تولد، دبیرستان و نام اقوام و حیوانات خانگی – آن‌ها را در رمز عبور خود وارد نکنید. اینگونه اطلاعات فقط حدس زدن رمز عبور شما را آسان تر می‌کنند.

با توجه به این نکته، اگر هنگام ایجاد یک حساب آنلاین از شما خواسته می‌شود سؤالات و پاسخ‌های امنیتی را انتخاب کنید، مواردی را انتخاب کنید که برای شخصی که در حال مرور حساب‌های رسانه‌های اجتماعی شما است، واضح نباشد.

۵- از یک رمز عبور دو بار استفاده نکنید
هنگامی که هکرها هک‌های بزرگ را تکمیل می‌کنند، همانطور که اخیراً با سرورهای ایمیل محبوب انجام داده‌اند، لیست آدرس‌های ایمیل و رمزهای عبور در معرض خطر اغلب به صورت آنلاین درز می‌کند. اگر حساب شما به خطر بیفتد و از ترکیب آدرس ایمیل و رمز عبور در چندین سایت استفاده کنید، اطلاعات شما به راحتی می‌تواند برای ورود به هر یک از این حساب‌های دیگر استفاده شود. برای همه چیز از رمزهای عبور منحصربه‌فرد استفاده کنید.

۶- از نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور استفاده کنید
نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور سرویس‌هایی هستند که به‌طور خودکار، رمزهای عبور قوی را از طرف شما تولید و ذخیره می‌کنند. این گذرواژه‌ها در یک مکان رمزگذاری شده و متمرکز نگهداری می‌شوند که می توانید با رمز عبور اصلی به آن دسترسی داشته باشید. (آن یکی را فراموش نکنید!)

استفاده از بسیاری از سرویس‌ها رایگان است و دارای ویژگی‌های اختیاری مانند همگام‌سازی رمزهای عبور جدید در چندین دستگاه و بررسی رفتار رمز عبور شما برای اطمینان از عدم استفاده از یک رمز عبور در سایت‌های زیاد است.

۷- رمز عبور خود را تحت پوشش نگه دارید
رمزهای عبور خود را به دیگران ندهید. اگر در دید دیگران هستید، رمز عبور خود را در دستگاه خود وارد نکنید و رمز عبور خود را روی یک استیکی نوت در رایانه کاری خود قرار ندهید.

اگر فهرستی از گذرواژه‌های خود - یا حتی بهتر از آن، یک برگه راهنمایی رمز عبور - را در رایانه‌تان در یک فایل سند ذخیره می‌کنید، نام فایل را به‌صورت تصادفی انتخاب کنید تا یک هدیه رایگان برای جاسوسان نباشد.

۸- به طور منظم رمزهای عبورتان را تغییر دهید
هرچه اطلاعات شما حساس‌تر باشد، بیشتر باید رمز عبور خود را تغییر دهید. پس از تغییر آن، برای مدت طولانی دیگر از آن رمز عبور استفاده نکنید.

هکرها می‌توانند به تلاش برای شکستن رمزهای عبور شما بدون توجه به اینکه چقدر آن‌ها را قوی انتخاب کرده‌اید، ادامه دهند، بنابراین باید به بهترین شکل از رمز عبور خود محافظت کنید تا پشیمانی برای خودتان به بار نیاورید.

منبع: Mental Floss