دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ , 4 Mar 2024
جالب است ۰
شرکت‌های بزرگ و نامدار فناوری با تعدیل نیرو در حال جلوگیری از ورود به ضرر مالی هستند.
اختصاصی افتانا: شرکت‌های بزرگ و نامدار فناوری با تعدیل نیرو در حال جلوگیری از ورود به ضرر مالی هستند.

به گزارش افتانا، این روزها شرکت‌های فناوری زیادی در حال بررسی شرایط مالی خود هستند و اکثر آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که چاره‌ای جز کم کردن نیروی کاری خود ندارند چراکه اگر هر کدام از آن‌ها نیروهای خود را نگه دارند، دچار ضرر مالی شدیدی می‌شوند که جبران کردن آن برایشان خیلی سخت است.

در این میان، مایکروسافت، گوگل و حتی اپل که می‌توان گفت بزرگ‌ترین سهم‌ها در بین شرکت‌های فناوری را دارند، از این قاعده مستثنی نیستند و به تازگی، خبرهایی از این شرکت‌ها درباره تعدیل نیرو شنیده می‌شود که با هم به بررسی این خبرها می‌پردازیم.

مایکروسافت ۱۰ هزار کارمند خود را تعدیل می‌کند
مایکروسافت در تأیید خبرهای ضدونقیض اخیر اعلام کرد ۱۰ هزار نفر از کارکنان این شرکت به‌زودی اخراج می‌شوند. به‌روایت ساتیا نادلا، مدیرعامل، تعدیل نیروی مایکروسافت در فصل سوم سال مالی ۲۰۲۳ انجام می‌شود.


شماری از کارکنان مایکروسافت همین امروز از اخراج‌شدنشان مطلع می‌شوند؛‌ اما تعدیل نیرو تا پایان مارس ۲۰۲۳ (اوایل فروردین ۱۴۰۲) تکمیل نخواهد شد. نادلا می‌گوید با وجود تعدیل نیرو، مایکروسافت همچنان به استخدام کارکنان جدید در حوزه‌های مهم استراتژیک شرکت ادامه می‌دهد.

کارکنان اخراج‌شده‌ی آمریکایی از حقوق پایان کار بیشتر از بازار و ۶ ماه بیمه‌ی سلامت و ۶ ماه پاداش سهام و خدمات انتقال شغلی بهره‌مند می‌شوند.

به‌گزارش ورج، مایکروسافت در‌حال‌حاضر بیش از ۲۲۰ هزار کارمند دارد و تعدیل نیروی جدید حدوداً ۵ درصد از نیروی کار این شرکت را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. سال گذشته، مایکروسافت ۱ درصد از نیروی کار خود را اخراج کرده بود.

مایکروسافت تقریباً یک هفته‌ی دیگر جدیدترین گزارش مالی خود را منتشر می‌کند که به فصل دوم سال مالی ۲۰۲۳ ارتباط دارد. این شرکت سال مالی ۲۰۲۲ را با ۱۹۸ میلیارد دلار درآمد و ۸۳ میلیارد دلار سود عملیاتی به‌پایان رساند. همچنین، سال گذشته‌ی میلادی درآمد واحد ابری مایکروسافت برای اولین‌بار از ۱۰۰ میلیارد دلار عبور کرد.

تعدیل نیروی جدید مایکروسافت یکی از نمونه‌های بزرگ‌ اخراج کارکنان در تاریخ این شرکت محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۹، ردموندی‌ها بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ نفر و در سال ۲۰۱۴، حدوداً ۱۸ هزار نفر را اخراج کرده بودند. تعدیل نیروی ۱۸ هزار نفری سال ۲۰۱۴ مدت کوتاهی پس از انتخاب نادلا به‌عنوان مدیرعامل اتفاق افتاد و شامل قطع همکاری با نزدیک به ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر از کارکنان سابق نوکیا بود.

مایکروسافت، تنها شرکت صنعت فناوری نیست که نیروهایش را تعدیل می‌کند؛ چراکه متا نیز سال گذشته در اقدامی مهم ۱۱ هزار نفر از نیروهایش را اخراج کرد. تعدیل نیروی گسترده‌ی آمازون نیز ۱۸ هزار نفر را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

تعدیل نیروی مایکروسافت در حالی انجام می‌شود که ساتیا نادلا چند هفته پیش گفته بود شرکت‌های صنعت فناوری دو سالِ دشوار را در پیش دارند. او اعتراف کرد که مایکروسافت در‌برابر تغییرات جهانی مصون نیست.

اخراج ۱۲ هزار نفر از شرکت گوگل
آلفابت، شرکت مادر گوگل، با تأیید گزارش‌های ضدونقیض می‌گوید حدودا ۱۲٬۰۰۰ نفر از کارمندانش را که معادل ۶ درصد از کل نیروی کار می‌شود، اخراج می‌کند.

گوگل در کنار بزرگانی مثل مایکروسافت و آمازون، یکی دیگر از شرکت‌هایی است که پس از سال‌ها رشد و استخدام نیروی جدید، تصمیم به اخراج بخشی از کارمندان می‌گیرد.

به گزارش بلومبرگ، تعدیل نیروی گوگل شعبه‌های جهانی این شرکت را در بر می‌گیرد و شامل تمامی واحدهای تجاری می‌شود. سوندار پیچای، مدیرعامل، در ایمیلی خطاب به کارمندان می‌گوید «مسئولیت کامل تصمیماتی را که باعث شدند گوگل به اینجا برسد» برعهده می‌گیرد.


پس از انتشار بیانیه آلفابت مبنی‌بر اخراج ۱۲٬۰۰۰ نفر از کارکنان، ارزش سهام این شرکت ۱٫۸ درصد رشد کرد. قیمت سهام آلفابت در یک سال گذشته حدودا ۳۰ درصد کاهش یافته است.

گوگل و سایر شرکت‌های بزرگ صنعت فناوری در ماه‌های اخیر تعداد قابل‌توجهی از نیروهای خود را اخراج و برخی از فعالیت‌ها را متوقف کرده‌اند. این شرایط در حالی از راه می‌رسد که اقتصاد جهانی وضعیت جالبی ندارد و تورم به بالاترین حد رسیده است.

گوگل به‌لطف کسب‌و‌کار موتور جست‌و‌جو، دیرتر از سایر شرکت‌های فناوری اقدام به اخراج کارمندان کرد. این شرکت هم‌اکنون با کاهش تبلیغات آنلاین و تقاضا برای سرویس‌های ابری دست‌و‌پنجه نرم می‌کند.

سوندار پیچای می‌گوید گوگل در تلاش است «استعدادها و سرمایه‌اش را به بالاترین اولویت‌ها» اختصاص دهد. به گفته‌ی مدیرعامل گوگل، این شرکت «فرصتی قابل‌توجه» در حوزه‌ی هوش مصنوعی دارد.

آلفابت قرار است به مدت حداقل ۱۶ هفته حقوق و ۶ ماه بیمه‌ی سلامت به کارکنان اخراج‌شده‌ی آمریکایی بدهد. کارکنان این شرکت در سایر کشورها بر اساس قوانین محلی دستمزد دریافت خواهند کرد. این کارکنان همچنین پاداش‌های وعده‌داده‌شده را دریافت می‌کنند.

گوگل فصل گذشته‌ ضعیف‌تر از حد انتظارات ظاهر شد و گفت سودش ۲۷ درصد افت کرده و به ۱۳٫۹ میلیارد دلار رسیده است. در آن زمان سوندار پیچای گفت گوگل «هزینه‌ها را مهار می‌کند» و مدیر ارشد مالی از افت قابل‌توجه تعداد شغل‌های جدید خبر داد.

گوگل در ماه‌های اخیر و با فشار سهام‌دارانش، اقدامات زیادی برای کاهش هزینه‌ها انجام داده است. این شرکت تولید نسل جدید لپ تاپ پیکسل‌بوک را لغو و سرویس استریم بازی استیدیا را برای همیشه تعطیل کرد. وریلی، شرکت متمرکز بر حوزه‌ی زیست‌فناوری که زیرمجموعه‌ی آلفابت محسوب می‌شود، با ۱۵ درصد از کارکنانش خداحافظی کرد.

گوگل از سال ۲۰۱۷ تاکنون تعداد نیروهای کارش را بیش از دو برابر افزایش داده و به ۱۸۶٬۷۷۹ نفر رسانده است. اکثر این کارکنان در کسب‌و‌کار ابری گوگل کار می‌کنند که فصل گذشته ۶٫۹ میلیارد دلار درآمد ثبت کرد. واحد ابری گوگل در بازار، جایگاه پایین‌تری نسبت‌به واحد ابری مایکروسافت و آمازون دارد.

شرکت تحقیقاتی Challenger, Gray & Christmas در گزارشی می‌گوید بیشترین تعدیل نیروی سال ۲۰۲۲ در صنعت فناوری اتفاق افتاده است. در سال گذشته ۹۷٬۱۷۱ نفر از کارکنان صنعت فناوری اخراج شدند، یعنی ۶۴۹ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۱.

موج تعدیل نیرو اپل را هم در بر گرفت
نشریه اپل اینسایدر در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع آگاه می‌نویسد اپل اخراج «کارمندان غیر فصلی را در کانال خرده‌فروشی خارج از فروشگاه‌های حضوری اختصاصی‌اش» شروع کرده است.

اپل اینسایدر می‌گوید خبر تعدیل نیروی غیرمستقیم اپل را از طریق ایمیل دریافت و صحت آن را از طریق سایر منابعش تأیید کرده است. در ایمیل موردبحث گفته می‌شود که شماری از کارکنان کانال خرده‌فروشی اپل که در فروشگاه‌هایی مثل Best Buy کار می‌کنند، اطلاعیه‌ای دریافت کرده‌اند که از اخراج آن‌ها در ۳۰ روز آینده خبر می‌دهد.


فعلا مشخص نیست که چه تعداد از نیروهای کار تعدیل می‌شوند، اما تعداد آن‌ها به حدی است که چندین منبع، ادعاها را تأیید کرده‌اند.

بست بای و اپل به دلیل افزایش تقاضای خرید محصول توسط مشتریان، کارمندان فصلی برای خرده‌فروشی استخدام خواهند کرد.

بخش دوم ایمیل اپل اینسایدر اعلام می‌کند که کارکنان مرکز تماس خرده‌فروشی (Retail Contact Center) در ساعات آینده اطلاعیه‌های لازم را دریافت خواهند کرد. اپل اینسایدر می‌گوید که نمی‌تواند به‌طور مستقل این ادعا را تأیید کند.

اپل تنها شرکت بزرگ صنعت فناوری است که تاکنون به‌طور عمومی از تعدیل نیرو خبر نداده. این در حالی است که سایر شرکت‌ها مثل مایکروسافت، متا، آمازون و گوگل تعداد زیادی از نیروهایشان را اخراج کرده‌اند.

تیم کوک، مدیرعامل اپل، اواخر سال گذشته گفت این شرکت سرعت استخدام نیروهای جدید را کاهش می‌دهد.
کد مطلب : 20291
https://aftana.ir/vdcdfx0x.yt0zn6a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی