اینترنت کل کشور قطع شد
کد مطلب: 20306
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۰
 
اینترنت کل کشور حدود ساعت ۱۲ امروز برای دقایقی خاموش شد.
اینترنت کل کشور قطع شد
 
 
Share/Save/Bookmark
پیوست: اینترنت کل کشور حدود ساعت ۱۲ امروز برای دقایقی خاموش شد.

به گزارش افتانا، داده‌های به دست آمده از رادار ابرآروان نشان می‌دهد اینترنت در ظهر امروز برای دقایقی به‌طور کامل از دسترس خارج شد. بر خلاف دفعات پیش که این اختلالات بیشتر در نیمه شمالی کشور دیده می‌شود این بار دیتاسنترهای شیراز نیز با مشکل جدی مواجه بودند.

طی اختلال امروز، پهنای باند بین‌الملل کشور کامل قطع شد و شبکه داخلی نیز با اختلال شدید مواجه شد. این در حالی است که پهنای باند IPM با اختلال روبرو نشد و در میان دیتاسنترهای مختلف آسیاتک زودتر از باقی شرکت‌ها به سرویس عادی بازگشت.

برآورد می‌شود که بیش از ۱۰ دقیقه اینترنت کشور به صورت کامل قطع شد.


اختلالات اینترنت از هفته گذشته آغاز شد و همزمان با بروز اختلال در ساعت ۲۱ دوشنبه شب هفته گذشته دسترسی به برخی پلتفرم‌های فیلترشده مانند گوگل‌پلی آزاد شد با این حال ساعتی بعد و به‌دنبال رفع اختلال این دسترسی‌ها نیز مجددا مسدود شد.

شرکت ارتباطات زیرساخت در ابتدای هفته جاری در بیانیه‌ای کوتاه از مردم خواست صبور باشند و این اختلالات را ناشی از اقداماتی که در راستای توسعه شبکه انجام می‌شود دانست. بیانیه این شرکت توضیح بیشتری در این رابطه نداده است.

در کشورهای مختلف معمولا اقدامات به‌روزرسانی در زمانی انجام می‌شود که با قطخ شریان‌های ارتباطی، کمترین تاثیر را بر زندگی روزمره کاربران داشته باشد.

شرکت ارتباطات زیرساخت در پاسخ به انتقادات مطرح شده در مورد اختلالات اینترنت، سایت مرکز تبادل ترافیک تهران که یکی از مراجع کارشناسان و رسانه‌ها برای ارزیابی وضعیت شبکه در کشور بود را مسدود کرد.

در روزهای پیش بعد از اختلال اینترنت معاون فنی شرکت ارتباطات زیرساخت در گفتگوی تلویزیونی ضمن عذرخواهی از مردم از پایان اختلال اینترنت تا روز شنبه خبر داده بود. همچنین شرکت ارتباطات زیرساخت در اظهارنظر رسمی خود مشکلات فنی در راستای توسعه شبکه را دلیل افت کیفیت عنوان کرده بود. سپس معاون فنی شرکت ارتباطات زیرساخت با تاکید بر افت کیفیت اینترنت درباره اختلال اینترنت گفت: به دلیل حجم ترافیک داخل کشور توسعه‌ای باید در شبکه اتفاق بیفتد {به همین خاطر} موقتا شاهد افت ترافیک هستیم. سهراب آغ بیات درباره اختلال در اینترنت ثابت افزود: این مسئله نیز به توسعه شبکه مربوط می‌شود به زودی این مشکل با توسعه‌ای که انجام می‌گیرد برای هموطنانمان حل خواهد شد.
مرجع : پیوست