روترهای وای‌فای مکان دقیق شما در اتاق را لو می‌دهند
کد مطلب: 20309
تاریخ انتشار : شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۲
 
کارشناسان امنیت سایبری هشدار دادند که سیگنال روتر وای‌فای می‌تواند به عنوان نوعی ابزار جاسوسی استفاده شود.
روترهای وای‌فای مکان دقیق شما در اتاق را لو می‌دهند
 
 
Share/Save/Bookmark
اختصاصی افتانا: کارشناسان امنیت سایبری هشدار دادند که سیگنال روتر وای‌فای می‌تواند به عنوان نوعی ابزار جاسوسی استفاده شود.

به گزارش افتانا به نقل از تک‌رادار، یک گزارش جدید ادعا کرده است که سیگنال روتر وای‌فای فروتن شما می‌تواند برای ردیابی حرکات شما در اطراف اتاق به سبک خفاش استفاده شود.

محققان دانشگاه کارنگی ملون اخیرا گزارشی را منتشر کردند که در آن آزمایشی را با استفاده از روترهای وای‌فای معمولی برای تشخیص مکان افراد و همچنین وضعیت آن‌ها در یک اتاق شرح دادند.

این آزمایش، اگرچه بدون نقص نبود، اما در مجموع موفقیت‌آمیز بود و ثابت کرد که از نقاط پایانی می‌توان برای ردیابی افراد استفاده کرد. این به عنوان روشی اخلاقی و حساس به حریم خصوصی برای نظارت بر افراد (عمدتاً سالمندان و تنها) توصیف می‌شود.

به زبان ساده، سیگنال وای‌فای ارسال شده توسط روترها می‌تواند به عنوان نوعی سونار مورد استفاده قرار گیرد، که در آن یک برنامه مجهز به هوش مصنوعی تفاوت در چگالی سیگنال‌های خروجی و ورودی را تجزیه‌وتحلیل می‌کند و با تصاویر قاب سیمی از افراد در دستگاه بازمی‌گردد.

در برخی موارد، تصاویر ناقص برمی‌گشتند، یا افراد را در حالت‌های عجیب و غریب و غیرطبیعی نشان می‌دادند و نشان می‌داد که این روش هنوز به کار نیاز دارد. اما در بسیاری از موارد، تصاویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی کاملا دقیق بودند. موقعیت افراد در یک اتاق دقیق بود، ابعاد و وضعیت آن‌ها نیز دقیق بود.

علاوه بر خطاهای گاه به گاه در رندر گرفتن، یکی دیگر از چالش‌های مهم ردیابی تعداد بیشتری از افراد است. تا کنون، روترها قادرند تا سه نفر را با موفقیت ردیابی کنند.

برای این آزمایش، محققان از دستگاه‌های TP-Link Archer A۷ AC1750 استفاده کردند که قیمت آن ۳۲ دلار بود. در مقایسه با سایر فناوری‌های ردیابی، مانند LIDAR یا رادار، استفاده از روترهای Wi-Fi برای این منظور بسیار ارزان‌تر است. در برخی موارد، روترها حتی می‌توانند راه حل بهتری در مقایسه با دوربین‌ها باشند، زیرا حتی اگر افراد در پشت اشیایی مانند مبلمان پنهان شده باشند، کار می‌کنند.

به نظر می‌رسد که محققان به کار خود ادامه می‌دهند و سعی می‌کنند راه حل را از طریق داده‌های آموزش عمومی بهتر برای درک مبتنی بر Wi-Fi بهبود بخشند.

منبع: Techradar