اینترنت ملی برزیل و قطع روابط آنلاین با آمریکا
کد مطلب: 8520
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۲
 
برزیل که از جمله اهداف جاسوسی مهم آژانس امنیت ملی آمریکا محسوب می‌شود برای مقابله با این تهدیدات به دنبال راه اندازی اینترنت ملی است.
اینترنت ملی برزیل و قطع روابط آنلاین با آمریکا
 
 
Share/Save/Bookmark
برزیل که از جمله اهداف جاسوسی مهم آژانس امنیت ملی آمریکا محسوب می‌شود برای مقابله با این تهدیدات به دنبال راه اندازی اینترنت ملی است. 

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، دولت برزیل قصد دارد زیرساخت‌های اینترنتی خود را کاملاً متحول کرده و از فناوری‌ها و خدمات آمریکایی استفاده نکند. این کشور همچنین قصد دارد از خطوط فیبرنوری اختصاصی استفاده کند تا مانع از دسترسی نهادهای اطلاعاتی آمریکا به محتوای آن‌ها و سرقت اطلاعات کاربران عادی، شرکت‌های تجاری و همین طور نهادهای دولتی برزیل توسط آژانس امنیت ملی آمریکا شود.

بر اساس افشاگری‌های ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا این سازمان به طور مرتب از برزیل و دیگر کشورهای آمریکای لاتین جاسوسی کرده و اطلاعات فراوانی را از شرکت‌های تجاری و سیاستمداران این کشور و حتی رییس جمهور فعلی آن به سرقت برده است. این اقدامات در شرایطی رخ داده که برزیل بر خلاف دیگر کشورهای آمریکای لاتین روابط دوستانه ای با آمریکا دارد. اما اسناد افشا شده توسط اسنودن نشان می‌دهد که کاخ سفید حتی از کشورهای دوست هم جاسوسی می‌کند.

دولت برزیل تصریح کرده که تمامی روابط آنلاین خود را با آمریکا قطع خواهد کرد و در مرحله اول ۱۸۵ میلیون دلار صرف طراحی یک شبکه فیبرنوری جداگانه خواهد کرد که تا پرتغال امتداد می‌یابد. همچنین دولت این کشور برای تسریع اجرای این طرح و طرح‌های مشابه قراردادهایی را با شرکت‌های آسیایی و اروپایی منعقد کرده و به هیچ وجه شرکت‌های آمریکایی را دخالت نخواهد داد.

برزیل امیدوار است کار راه اندازی این خط فیبر نوری زیردریایی تا سال ۲۰۱۶ به اتمام برسد. برآوردها حاکیست شرکت‌های آمریکایی بابت از دست دادن قراردادهای همکاری در حوزه آی تی که ناشی از افشاگری‌های اسنودن است تا سال ۲۰۱۶ بیش از ۳۵ میلیارد دلار ضرر خواهند کرد.
مرجع : خبرگزاری فارس