وزارت اطلاعات ایران گزارش داد:
بررسی بزرگترین پایگاه شنود اطلاعاتی آمریکا
بخش اول
کد مطلب: 4904
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۰۰
 
سایت وزارت اطلاعات در گزارشی به بررسی ساخت بزرگترین پایگاه شنود اطلاعات آمریکا در صحرای آفریقا پرداخته است. آژانس امنیت ملی آمریکا در حال ساخت مرکزی مخفی را برای شنود همه ارتباطات الکترونیکی سراسری که بزرگ‏ترین مرکز از نوع خود است، در ایالت یوتا است.
بررسی بزرگترین پایگاه شنود اطلاعاتی آمریکا
 
 
Share/Save/Bookmark
سایت وزارت اطلاعات در گزارشی به بررسی ساخت بزرگترین پایگاه شنود اطلاعات آمریکا در صحرای آفریقا پرداخته است. آژانس امنیت ملی آمریکا در حال ساخت مرکزی مخفی را برای شنود همه ارتباطات الکترونیکی سراسری که بزرگ‏ترین مرکز از نوع خود است، در ایالت یوتا است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، این مرکز که هزینه ساخت آن ۲ میلیارد دلار خواهد بود، برای ردیابی و ثبت ارتباطات الکترونیکی احداث می‌شود. گفته می‏‌شود این مرکز، پنهانی‏‌ترین و پیچیده‏‌ترین مرکز خواهد بود و حتی ارتباطات الکترونیکی که از اینترنت صورت می‏‌گیرد را دنبال خواهد کرد.

وزارت امنیت سرزمینی آمریکا کار مشاوره فنی ساخت این مرکز را برعهده دارد. آژانس امنیت ملی آمریکا یک مرکز جاسوسی سایبری جدید با هزینه یک و نیم میلیارد دلار در ایالت یوتا احداث می‏‌کند. این مرکز قرار است بخشی از اهداف اداره اطلاعات آژانس امنیت ملی آمریکا را محقق کند.

در این گزارش ابتداً مرکز جاسوسی یوتا معرفی شده سپس جایگاه فعالیت مرکز یوتا در آژانس امنیت ملی مورد ارزیابی قرار می‏‌گیرد. در ادامه رویکرد و دیدگاه مراجع آمریکایی در قبال ساخت این مرکز بیان شده و در پایان نیز ملاحظات مربوطه ارائه شده است.

معرفی مرکز یوتا

در مراسم احداث رسمی (کلنگ زنی) این مجتمع در ۶ ژانویه ۲۰۱۱ ، "کریس اینگلیس"، جانشین مدیر آژانس امنیت ملی و بلندپایه‌ترین عضو سازمان و فردی که عملیات‌های روزانه این مرکز را در سراسر جهان تحت کنترل دارد، «هاروی دیویس» (Harvey Davis) معاون تأسیسات و لجستیک مدیر آژانس و «اورین هچ» (Orrin Hatch) سناتور جمهوری‏خواه ایالت یوتا حضور داشتند.

گزارش‏گران با امید به این‏که جزئیات بیش‏تری در خصوص دلیل احداث این مرکز به دست آوردند؛ به طرف یکی از میهمانان مدعو، یعنی «لین بیتی» (Lane Beattie) رئیس اتاق بازرگانی سالت لیک سیتی هجوم بردند. وی با لبخندی ناقص و دست‌پاچگی گفت: "مطلقاً نه، من از آن‏ها نمی‌خواهم تا جاسوسی مرا بکنند."

اینگلیس در گفت‏گویی تاکید نمود که از طرف این مرکز خطری شهروندان را تهدید نمی‌کند: "این تاسیسات پیش‏رفته با هدف پشتیبانی از جامعه اطلاعاتی در مأموریت توانمندسازی و محافظت از امنیت سایبری کشور طراحی شده است." سپس، خبرنگاران به طرف «اورین هچ» رفتند که با افتخار این مرکز را "برای ایالت یوتا بسیار ارزشمند" توصیف کرد و سپس افزود: "درباره آنچه که قرار است در این مکان انجام شود، نمی‌توانم زیاد حرف بزنم چون ماموریت این مرکز بسیار محرمانه است."

در این مراسم، هیچ‌یک از مسؤلان آژانس امنیت ملی- که مسؤلیت محافظت از شبکه‌های غیرنظامی را در برابر حملات سایبری برعهده دارد- از این تریبون سخنرانی نکرد. در واقع‌، فردی که در کنفرانس خبری اکتبر ۲۰۰۹ در سالت لیک سیتی، مرکز اطلاعات یوتا را معرفی کرد، هیچ مسؤلیتی در حوزه امنیت سایبری نداشت.

این شخص «گلن ای. گافنی» (Glenn A. Gaffney) معاون مدیر اطلاعات ملی در جمع‌آوری اطلاعات بود، مردی که بیش‏تر سال‏‌های حرفه‌ای خود را در سازمان سیا گذارنده بود. گافنی به عنوان رئیس مرکز جمع‌آوری اطلاعات در جامعه اطلاعاتی، مدیریت جاسوسان انسانی و الکترونیکی را برعهده داشت.

هم اکنون حدود ۱۰۰۰۰ کارگر ساختمانی در این مرکز کار می‏‌کنند. «راب مور» (Rob Moore) مدیر شرکت ساختمانی Big-D ، یکی از سه پیمان‏کار اصلی که بر روی این پروژه کار می‌کند به خبرنگاران گفت: "از ما خواستند تا درباره این پروژه حرفی نزنیم." نقشه‌های
این مرکز ۲ میلیارد دلاری باید در سپتامبر ۲۰۱۳ تکمیل شده و فعالیت خود را آغاز نماید. ارتباطات گوناگون از طریق سرورها و روترها جریان یافته و در بانک اطلاعاتی تقریباً نامحدودی ذخیره می‌شوند از جمله محتوای کامل ایمیل‌های شخصی، تماس‌های تلفن همراه و جست‏وجوی کاربران در گوگل و نیز انواع دیگری از اطلاعات شخصی- مثلاً قبض پارکینگ، برنامه‌های سفر، خرید از کتابفروشی و سایر «آشغال‌های کوچک» دیجیتالی.
این مرکز از وجود یک سیستم بزرگ امنیتی خبر می‌دهد: یک برنامه ضدتروریسم ۱۰ میلیون دلاری از جمله نصب حصاری که با هدف ممانعت از تردد وسایل نقلیه ۱۵۰۰۰ پوندی با سرعت ۵۰ مایل در ساعت طراحی شده است، دوربین‌های مدار بسته، سیستم شناسایی بیومتریک، بخش بازرسی خودرو و مرکز کنترل میهمانان.

در داخل، این تأسیسات دارای چهار تالار به وسعت۲۵۰۰۰ فوت مربعی است که ده‏‌ها سرور آن‏جا را اشغال کرده و مابقی فضای کف را کابل‏‌ها و مخازن پر نموده‌اند. به‌علاوه ، فضایی به وسعت بیش از ۹۰۰۰۰۰ فوت مربع برای پشتیبانی فنی و بخش اداری در نظر گرفته شده است. کل سایت خودکفا خواهد بود و تانکرهای سوخت بزرگی وجود دارند که می‌توانند انرژی ژنراتورهای پشتیبان را در حالت اضطراری به مدت سه روز تامین کنند، مخازن آب با قابلیت پمپاژ ۱.۷ میلیون گالن مایع در هر روز و نیز سیستم فاضلاب و تهویه هوا برای خنک نگه داشتن سرورها تعبیه شده است.

نیروی برق از ایستگاه فرعی این مرکز تامین می‌گردد که شرکت Rocky Mountain Power برای تامین انرژی برق ۶۵ مگاواتی مرکز آن‏جا را احداث نموده است. مصرف بالای انرژی در این مرکز هزینه بسیار گزافی را برجای خواهد گذاشت- حدود ۴۰ میلیون دلار در سال تخمین زده می‏‌شود.

تا سال ۲۰۱۵ که اینترنت ۲.۷ میلیارد کاربر خواهد داشت، آژانس امنیت ملی آمریکا به یک مرکز ذخیره‌ سازی داده‌ها به وسعت یک میلیون فوت مربع نیاز دارد. مرکز اطلاعات یوتا که به همت پیمانکاران با مجوزهای فوق سری در دست احداث است، در راستای تحقق اهداف آژانس امنیت ملی ساخته می‌شود. پروژه‌ای کاملاً‌ محرمانه که به عنوان آخرین تکه پازل پیچیده‌ طی دهه گذشته در حال تکمیل بوده است.

پس از اتمام این پروژه در سال ۲۰۱۳، تاسیسات ۲ میلیارد دلاری بلوفدال که به شدت از آن محافظت می‌گردد، وسعتی در حدود یک میلیون فوت مربع خواهد داشت. بخش‏‌های این مرکز عبارتند از :

مرکز کنترل میهمانان: تاسیسات ۹.۷ میلیون دلاری برای تضمین اینکه فقط افراد دارای تاییدیه اجازه ورود به این مرکز را دارند؛

بخش اداری: فضایی طراحی شده برای پشتیبانی فنی و کارکنان اداری؛

تالار اطلاعات: چهار ردیف تاسیسات به وسعت ۲۵۰۰۰ فوت مربع با دهها ردیف سرور؛

ژنراتورهای پشتیبانی و تانکرهای سوخت: می‌توانند حداقل به مدت ۳ روز برق مرکز را تامین نمایند؛

منبع ذخیره و سیستم آب‏رسانی: روزانه می‌تواند ۱۷ میلیون گالن مایع را پمپاژ کند؛

تاسیسات خنک‌کننده: حدود ۶۰۰۰۰ تن تاسیسات خنک‌کننده برای جلوگیری از گرم شدن سرورها؛

ایستگاه فرعی برق: ایستگاه فرعی برق برای تامین انرژی برق ۶۵ مگاواتی مرکز؛

بخش سیستم‌های امنیتی: کنترل تصویری، شناسایی ورود افراد غیرمجاز و سایر اقدامات حفاظتی بیش از ۱۰ میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

هدف از راه اندازی مرکز یوتا

تفسیر، رمزگشایی، تجزیه ‌و تحلیل و ذخیره‌سازی حجم انبوهی از ارتباطات جهان است که از ماهواره‌ها به سطح زمین می‌رسند و از طریق کابل‏‌های زیرزمینی و زیردریایی شبکه‌های بین‌المللی، خارجی و داخلی انتشار می‌یابند.

این مرکز ۲ میلیارد دلاری باید در سپتامبر ۲۰۱۳ تکمیل شده و فعالیت خود را آغاز نماید. ارتباطات گوناگون از طریق سرورها و روترها جریان یافته و در بانک اطلاعاتی تقریباً نامحدودی ذخیره می‌شوند از جمله محتوای کامل ایمیل‌های شخصی، تماس‌های تلفن همراه و جست‏وجوی کاربران در گوگل و نیز انواع دیگری از اطلاعات شخصی- مثلاً قبض پارکینگ، برنامه‌های سفر، خرید از کتابفروشی و سایر «آشغال‌های کوچک» دیجیتالی.

یکی از مقامات ارشد اطلاعاتی که تا همین اواخر در این پروژه حضور داشت، می‌گوید: اما "این مجتمع فراتر از یک مرکز اطلاعات است." مرکز عظیم بلوفدال در یوتا نقش مهم و محرمانه دیگری دارد که تاکنون فاش نگردیده است.

به اعتقاد او، این مرکز برای رمزگشایی بسیار حائز اهمیت است. و عملیات رمزگشایی مهم است زیرا بسیاری از اطلاعاتی که این مرکز تحت کنترل دارد- مانند اطلاعات مالی، مبادلات بازار بورس، معاملات تجاری، اسرار نظامی و سیاسی خارجی، اسناد حقوقی، تماس‌های شخصی محرمانه- به طور کامل رمزگشایی خواهند شد.

بنا بر اظهارات یکی دیگر از مقامات ارشد در این پروژه، آژانس امنیت ملی چند سال قبل در راستای کسب قابلیت لازم برای رمزگشایی یا از کار انداختن سیستم‌‌های با رمز کاملاً پیچیده نه تنها بوسیله دولت‏های جهان بلکه توسط بسیاری از کاربران معمولی رایانه در آمریکا به پیشرفت چشم‏گیری دست یافته است. به نظر وی، نتیجه این‏که "هر فردی به مثابه یک هدف است و هر فرد دارای ارتباطات به مثابه یک هدف است."

این مرکز قرار است بخشی از اهداف اداره اطلاعات آژانس امنیت ملی آمریکا را محقق کند.

منابع آمریکایی اعلام کرده‏اند: "این تأسیسات که نام رسمی آن مرکز اطلاعات یوتا است به دلیل جمع آوری و بررسی صحت و سقم انبوه اطلاعات متناقض، برای جامعه اطلاعاتی به «مرکز جاسوسی» شهرت یافته است.

اسم دیگر آن که طولانی‌تر است عبارت است از «مرکز جامع اطلاعات امنیت سایبری ملی» که این مرکز در جامعه اطلاعاتی اولین سازمان با این نام است". این منبع هم‏چنین می‏‌افزاید که سندی از سوی کاخ سفید، مرکز جامع اطلاعات امنیت سایبری ملی را "یکی از جدی ترین چالش‏‌های امنیت ملی و اقتصادی توصیف می‏‌کند؛ چالشی که ما به عنوان ملت، ناگزیر از مواجهه با آن هستیم اما برای آن آمادگی نداریم."
از ۶.۹ میلیارد جمعیت جهان در سال ۲۰۱۱ بیش از دو میلیارد نفر به اینترنت وصل شدند. تا سال ۲۰۱۵، برآورد شرکت IDC از تحقیقات بازار نشان می‌دهد که اینترنت ۲.۷ میلیارد کاربر خواهد داشت. از اینرو، آژانس امنیت ملی به یک مرکز ذخیره‌سازی داده‌ها به وسعت یک میلیون فوت مربع نیاز دارد. حتی اگر آژانس مرکز یوتا را با یک یوتابایت داده پر کند؛ این حجم اطلاعات برابر با ۵۰۰ کوین تریلیون (۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) صفحه متن خواهد بود.
این سند چندین اقدام متقابل برای مقابله با تهدیدات امنیتی را نیز فهرست می‏‌کند.

در این زمینه نماینده یوتا، سناتور « آرین هاچ » می‏‌گوید: یوتا از میان ۳۷ منطقه‏ی دیگر انتخاب شد. او این مرکز را «بزرگ‏ترین پروژه ساخت نظامی در سال‏‌های اخیر» قلمداد کرد. سناتور « هاچ » می‏گوید: "در جریان مناقصه، هزینه‏‌های مطلوب انرژی در یوتا، زیرساخت‏‌های اینترنتی آن، صنعت نرم افزاریِ در حال گسترش آن، و مجاورتش به فرودگاه

بین‏‌المللی «سالت لیک سیتی» را یادآوری کردم و در نهایت این مرکز اطلاعاتی به پادگان ویلیامز واگذار شد."

این منبع ادامه می‏‌دهد که «یگان مهندسین نیروی زمینی کار نظارت بر این پروژه را بر عهده دارند و سرمایه گذاری مشترک آن را شرکت‏‌های ساختمانی «بیگ دی» در سالت لیک سیتی، بافلور بیتی واقع در انگلیس، و« پی دی آر» در خارج از کالیفرنیا انجام داده‏‌اند."

هم‏چنین « راب مور » ، رئیس و مدیر عامل شرکت « بیگ دی » و ریئس هیأت مدیره انجمن پیمانکاران عمومی یوتا بیان می‌دارد: «کار حیطه بندی این مجموعه قبلاً آغاز شده است و قرار شده است که ۱۰۰ هزار فوت مربع فضا به مرکز اطلاعاتی، و ۹۰۰ هزار فوت مربع به بخش اجرایی و حمایت‏‌های فنی اختصاص یابد. این مرکز قادر است برق مورد نیاز خود را از طریق ژنراتورهای الکتریکیِ پشتیبان تأمین کند و دارای مخازن آب و سوخت است. این پروژه ساختمانی طوری طراحی شده است که از لحاظ زیستی گواهینامه معروف لید سیلور را کسب کند."

جایگاه فعالیت مرکز یوتا در آژانس امنیت ملی

با توجه به ابعاد مرکز و این حقیقت که امروزه حدود یک ترا بایت داده را می‌توان بر روی یک فلشی به اندازه انگشت دست ذخیره نمود، پس حجم اطلاعاتی که می‌توان در مجتمع بلوفدال ذخیره نمود، کاملاً مبهوت‌کننده است. اما مقدار داده‌های اطلاعاتی دریافتی از حس‌گرهای سیستم شنود آژانس امنیت ملی و دیگر سازمان‏های اطلاعاتی، هر روز به شکل تصاعدی افزایش می‌یابد. همان‏طور که در گزارش سال ۲۰۰۷ وزارت دفاع آمده است، پنتاگون بواسطه "آرایش در حال توسعه شبکه‌های هوایی و دیگر حس‌گرها در تلاش است تا شبکه ارتباطی خود را در سراسر جهان موسوم به شبکه اطلاعات جهانی را گسترش دهد که هدف از آن کنترل یوتابایت(۱۰۲۴ بایت) داده خواهد بود.

(یک یوتابایت یک سپتیلیون بایت است- عددی بسیار بزرگ که تا به حال فردی نتوانسته است اصطلاحی برای اندازه بزرگ بعدی اختراع نماید)

بنابر گزارش اخیر سیسکو (Cisco) ، این مرکز به چنین ظرفیتی نیاز دارد زیرا کاربرد اینترنت در جهان از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ چهار برابر خواهد شد و به ۹۶۶ اگزابایت داده در سال می‌رسد (یک میلیون اگزابایت معادل یک یوتابایت است).

«اریک اشمیت» (Eric Schmidt) مدیر اجرایی سابق گوگل تخمین زد که کل دانش بشری از تولد انسان تا سال ۲۰۰۳ بالغ بر ۵ اگزابایت بوده است. و جریان داده‌ها اصولاً نشان نمی‌دهد که این روند در حال کند شدن است.

از ۶.۹ میلیارد جمعیت جهان در سال ۲۰۱۱ بیش از دو میلیارد نفر به اینترنت وصل شدند. تا سال ۲۰۱۵، برآورد شرکت IDC از تحقیقات بازار نشان می‌دهد که اینترنت ۲.۷ میلیارد کاربر خواهد داشت. از اینرو، آژانس امنیت ملی به یک مرکز ذخیره‌سازی داده‌ها به وسعت یک میلیون فوت مربع نیاز دارد. حتی اگر آژانس مرکز یوتا را با یک یوتابایت داده پر کند؛ این حجم اطلاعات برابر با ۵۰۰ کوین تریلیون (۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) صفحه متن خواهد بود.

اطلاعات ذخیره شده در بلوفدال طبیعتاً فراتر از میلیاردها صفحه وب عمومی در سطح جهان خواهد بود.

آژانس امنیت ملی اغلب به صفحات وب نامرئی موسوم به شبکه عمیق یا deepnet علاقمند است- یعنی اطلاعات فراتر از دسترس عمومی.

این داده‌ها موارد زیر را شامل می‌گردند: اطلاعاتی که با رمز عبور محافظت می‌شوند، ارتباطات آمریکا و دولت‏های خارجی و فایل‌های مشترک غیرتجاری بین افراد قابل اعتماد.

بنابر گزارش سال ۲۰۱۰ هیات علوم دفاعی: "شبکه عمیق شامل گزارشات دولتی، بانک اطلاعاتی و سایر منابع اطلاعاتی باارزش برای وزارت دفاع و جامعه اطلاعاتی است. برای جست‏وجو و فهرست اطلاعات در شبکه عمیق به ابزارهای جای‏گزین نیاز است..." به سرقت بردن اسرار محرمانه دشمن بالقوه، ساده‌ترین کار جامعه اطلاعاتی است.

آژانس امنیت ملی با مرکز جدید اطلاعات یوتا در نهایت به قابلیت فنی لازم برای جست‏وجو و ذخیره‌سازی کلیه اسرار به سرقت رفته دست خواهند یافت. البته، مساله‏‌ای که وجود دارد این است که آژانس از «دشمن بالقوه» چه تعریفی دارد. زمانی که مرکز اطلاعات یوتا عملیاتی گردد، در اصل به سایه آژانس امنیت ملی تبدیل خواهد شد. این مرکز از اطلاعات دریافتی ماهواره‌های جاسوسی آژانس، پست‌های شنود خارج از کشور و اتاق‌های مخفی مونیتورینگ در تاسیسات مخابراتی سراسر آمریکا تغذیه خواهد کرد. سپس این داده ها را در اختیار متخصصان رمزگشا، جست‏وجوگران اطلاعات، تحلیل‌گران مسائل چین، کارشناسان ضدتروریسم و سایر افرادی قرار می‌دهد که در مقر آژانس امنیت ملی در فورت مید و اقصی نقاط جهان کار می‌کنند.

ارکان مختلف شبکه آژانس امینت ملی آمریکا عبارتند از:

۱) ماهواره‌های ثابت: چهار ماهواره در اطراف کره زمین قرار گرفته‌اند که فرکانس‌های مختلف را پایش می‌کنند، از امواج واکی تاکی و تلفن‌های همراه در لیبی گرفته تا سامانه‌های راداری در کره شمالی. نرم افزار داخلی این ماهواره‌ها به عنوان اولین فیلتر
بنابر گزارش سال ۲۰۱۰ هیات علوم دفاعی: "شبکه عمیق شامل گزارشات دولتی، بانک اطلاعاتی و سایر منابع اطلاعاتی باارزش برای وزارت دفاع و جامعه اطلاعاتی است. برای جست‏وجو و فهرست اطلاعات در شبکه عمیق به ابزارهای جای‏گزین نیاز است..." به سرقت بردن اسرار محرمانه دشمن بالقوه، ساده‌ترین کار جامعه اطلاعاتی است.
در فرآیند جمع‌آوری اطلاعات فعالیت می‌کند که فقط مناطق‌، کشورها، شهرها، شماره تلفن‌ها یا ایمیل‌های حساس را هدف می‌گیرند؛

۲) مرکز اطلاعات فضایی، پایگاه نیروی هوایی باکلی، کلرادو: اطلاعات دریافتی از ماهواره‌های ثابت و نیز سیگنال‌های پست‌های شنود فضایی و خارج از کشور در خارج از شهر دنور تقویت می‌گردند. حدود ۸۵۰ پرسنل آژانس امنیت ملی این ماهواره‌ها را رهگیری نموده، اطلاعات هدف را مخابره کرده و منابع اطلاعاتی را دانلود می‌کنند؛

۳) آژانس امنیت ملی در ایالت جورجیا، فورت گوردون، آگوستا، جورجیا: این مرکز بر رهگیری اطلاعات دریافتی از اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا تمرکز دارد. این تاسیسات با کد رمز "چای شیرین"(Sweet Tea) تا حدزیادی توسعه یافته و در حال حاضر ساختمان عملیات آن ۶۰۴۰۰۰ فوت مربع است و بالغ بر ۴۰۰۰ اپراتور رهگیری، تحلیل‌گر و کارشناس مختلف در آن‏جا فعالیت دارند؛

۴) آژانس امنیت ملی در ایالت تگزاس، پایگاه نیروی هوایی لاکلند، سن آنتونیو: این مرکز بر رهگیری اطلاعات دریافتی از آمریکای لاتین و پس از حادثه ۱۱ سپتامبر، خاورمیانه و اروپا تمرکز دارد. در این مکان حدود ۲۰۰۰ پرسنل فعالیت دارند. آژانس امنیت ملی اخیراً مرکز ابرداده را در این محل با هزینه ۱۰۰ میلیون دلار بازسازی کرد- مرکز ذخیره‌سازی اطلاعات پشتیبانی برای مرکز اطلاعات یوتا؛

۵)آژانس امنیت ملی ایالت هاوایی، جزیره اوهو: این مرکز بر رهگیری اطلاعات دریافتی از آسیا تمرکز دارد. این مرکز در دوران جنگ جهانی دوم با هدف ساخت هواپیما بنا شده بود و در واقع پناهگاه زیرزمینی با وسعت ۲۵۰۰۰۰ فوت مربع بود که تحت عنوان "حفره"(Hole) از آن یاد می‌کردند. مشابه با سایر مراکز عملیات آژانس امنیت ملی، این تاسیسات نیز بعدها توسعه یافته است. این مرکز در حال حاضر با ۲۷۰۰ پرسنل در زمینی به وسعت ۲۳۴۰۰۰ فوت مربع فعالیت می‌کند؛

۶) پست‌های شنود داخلی: مدت‏ها است که آژانس امنیت ملی اجازه دارد تا ارتباطات ماهواره‌ای بین‏المللی را استراق سمع کند. اما پس از حادثه ۱۱ سپتامبر، این مرکز دستگاه‌های استراق سمع را در "سوئیچ‌های" مخابراتی آمریکا نصب کرد که امکان شنود تماس‌های داخلی را فراهم می‌سازد. یکی از مقامات سابق آژانس امنیت ملی می‌گوید که هم‌اکنون ۱۰ تا ۲۰ پست‌ شنود در داخل وجود دارد؛

۷) پست‌های شنود خارج از کشور: بنابر اظهارات یک منبع آگاه اطلاعاتی، آژانس امنیت ملی دستگاه‌های استراق سمع را بر روی حداقل ده‏ها لینک مخابراتی خارج از کشور نصب کرده است که هر یک از آن‏ها می‌توانند جریان اطلاعات را با نرخ داده بالا استراق‌سمع نمایند؛

۸) مرکز اطلاعات یوتا‌، بلوفدال یوتا: مرکز ذخیره‌ سازی اطلاعات دیجیتالی در مکانی به وسعت ۲ میلیون فوت مربع و هزینه‌ای بالغ بر ۲ میلیارد دلار در خارج از شهر سالت لیک به عنوان شاهکار راهبرد اطلاعاتی آژانس امنیت ملی احداث گردید و فعالیت آن در حوزه رمزگشایی اسنادی حیاتی است که رمز آن‏ها در گذشته غیرقابل شکستن بود؛

۹) مرکز تحقیقات چندمنظوره، اوک ریج، تنسی: حدود ۳۰۰ دانشمند و مهندس رایانه با ضریب امنیتی بالا در این مکان مشغول به کارند و ساخت سریع‌ترین ابررایانه‌های جهان از وظایف آن‏هاست و بر روی پروژه‌های رمزگشایی و سایر برنامه‌های مخفی فعالیت می‌کنند؛

۱۰) مقر آژانس امنیت ملی‌، فورت مید‌، ‌مریلند: در اینجا تحلیل‌گران جهت تهیه گزارش و ارائه پیشنهادات به اطلاعات ذخیره شده در بلوفدال دسترسی دارند که در نهایت نیز برای سیاست‌گذاران ارسال خواهند کرد. در راستای کنترل افزایش حجم اطلاعات، آژانس امنیت ملی در حال احداث یک مرکز ابررایانه با هزینه‌ای بالغ بر ۸۹۶ میلیون دلار است.

یکی از دلایل اصلی احداث مجتمع بلوفدال، نفوذ به درون فرمول ریاضی پیچیده‌ای شبیه AES و رمزگشایی آن است. این نوع کشف رمز به دو ابزار اساسی نیاز دارد: رایانه‌های با سرعت بسیار بالا برای انجام حملات brute-force بر روی پیغام‌های رمزگشایی شده و تعداد قابل‌توجهی از این نوع پیغام‌ها برای تحلیل رایانه‌ای.

هرچه تعداد پیغام‌های یک هدف خاص بیش‏تر باشند، احتمال این‏که رایانه‌ها الگوها را شناسایی کنند، بیش‏تر است و بلوفدال می‌تواند تعداد بسیار زیادی از پیغام‌ها را ذخیره نماید. منبع دیگری، از مدیران ارشد اطلاعاتی که در بخش برنامه‌ریزی فعالیت داشت، می‌گوید: "یک بار درباره چرایی ساخت این مرکز برای آژانس امنیت ملی پرسیدیم؟

اوه، پسر، آن‏ها کلیه پرسنل قدیمی را جمع کردند- حتی مأموران مخفی" بنابر اظهارات وی، این کارشناسان به مدیر وقت اطلاعات ملی یعنی «دنیس بلر» (Dennis Blair) گفتند: "شما باید چنین مکانی را بسازید زیرا ما به تنهایی قادر به رمزگشایی نیستیم." این اعترافی صادقانه بود. در جنگ طولانی بین رمزنویس‌ها و رمزیاب‌ها- با وجود ده‏ها هزار رمزنویس در صنعت امنیت رایانه‌ای- رمزیاب‌ها به شکست خود اعتراف کردند.

مرجع : خبرگزاری فارس