سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ , 18 Jun 2024
جالب است ۰
اپل در جهت امنیت داده‌های کاربران خود اقدامات زیادی انجام داده است، اما گاهی اوقات هم برخی از اطلاعات همیشه در این کمپانی بزرگ در امنیت نیستند و حریم خصوصی کاربران به خطر می‌افتد.
منبع : زومیت
زومیت: اپل در جهت امنیت داده‌های کاربران خود اقدامات زیادی انجام داده است، اما گاهی اوقات هم برخی از اطلاعات همیشه در این کمپانی بزرگ در امنیت نیستند و حریم خصوصی کاربران به خطر می‌افتد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، اپل از شما می‌خواهد بدانید که به حریم خصوصی‌ اهمیت می‌دهد. از سال‌ها قبل، این شرکت تبلیغاتی با مضمون حفاظت از داده‌های کاربران منتشر می‌کند و از رقبایش به دلیل سوء استفاده از اطلاعات شخصی کاربران انتقاد و اظهارنظرهای زیادی درباره‌ی روش محافظت از کاربران می‌کند.

شکی نیست که اپل در مقایسه با بسیاری از شرکت‌های بزرگ فناوری، داده‌های کاربرانش را با دقت بیشتری مدیریت می‌کند. این شرکت برخلاف گوگل و متا، به کسب‌وکار درآمد از استخراج داده‌های کاربران وابستگی ندارد، اما این موضوع بدان معنا نیست که حریم خصوصی شما با استفاده از آیفون به طور‌کامل حفظ می‌شود.

اپل اطلاعات شخصی زیادی را جمع‌آوری می‌کند و بیشتر کاربران به وعده این برند اعتقاد دارند که هر‌آنچه در آیفونتان اتفاق می‌افتد در همان باقی خواهد ماند. اپل از اطلاعات مذکور برای تبلیغات، توسعه محصولات جدید و... استفاده می‌کند. کوپرتینویی‌ها درباره‌‌ی مشکلات حریم خصوصی خود اظهارنظر نکرده‌اند، اما بیایید با هم نگاهی به برخی از این مشکلات بیندازیم.

۱. ردیابی کاربران حتی با خاموش کردن گزینه حریم خصوصی
محققان امنیتی شرکت نرم‌افزاری Mysk در ماه نوامبر داده‌هایی را بررسی کردند که آیفون برای اپل ارسال می‌کند. آنان دریافتند که کوپرتینویی‌ها داده‌های تحلیلی روش استفاده‌ی شما از دستگاه را حتی درصورت خاموش بودن تنظیمات حریم خصوصی IPhone Analytics جمع‌آوری می‌کنند.

تنظیمات حریم خصوصی آیفون وعده می‌دهد اشتراک‌گذاری داده‌ها را به‌طور‌کامل غیرفعال کند؛ اما آزمایش‌ها نشان می‌دهند کنترل‌های حریم خصوصی گوشی‌های هوشمند اپل تأثیری روی این‌ مسئله نخواهد گذاشت که برنامه‌های این شرکت جزئیات مربوط به رفتار کاربران را جمع‌آوری می‌کنند. همچنین، محققان دریافتند که داده‌ها شامل رشته‌ی منحصربه‌فردی از حروف و اعداد هستند که می‌تواند شما را براساس نامتان شناسایی کند.

یکی از کاربران اپل پس از انتشار اخبار مربوط به جمع‌آوری داده‌ها از گوشی‌های آیفون، شکایتی دسته‌جمعی علیه این برند تنظیم کرد. اکنون بیش از یک ماه از آن زمان گذشته و اپل همچنان درباره‌ی مشکل تجزیه‌وتحلیل داده‌های آیفون اطلاعاتی ارائه نکرده است.

۲. جمع‌آوری جزئیات همه فعالیت‌ها در اپ‌استور
وقتی محققان Mysk داده‌های تحلیلی‌ای را بررسی کردند که آیفون از کاربران جمع‌آوری می‌کند، داده‌های اپ‌استور به‌طور شگفت‌انگیزی دقیق بود. در این زمینه نیز خاموش‌کردن تنظیمات iPhone Analytics تقاوتی در حجم ارسال داده‌های کاربران ایجاد نکرد.

آزمایش محققان نشان داد اپ‌استور اطلاعاتی درباره‌ی همه‌ی کارهایی جمع‌آوری می‌کند که کاربران به‌طور‌لحظه‌ای انجام می‌دهند؛ ازجمله اینکه روی چه چیزی ضربه زده‌اید، کدام برنامه‌ها را جست‌وجو کرده‌اید، چه تبلیغاتی را مشاهده کرده‌اید و چه مدت به برنامه‌ای خاص نگاه کرده‌اید و حتی چگونگی نگاه به آن برنامه.

محققان می‌گویند فروشگاه برنامه اپل جزئیاتی از شما و دستگاهتان برای این شرکت ارسال می‌کند و درکنار آن نوع گوشی، وضوح نمایشگر، زبان‌های صفحه‌کلید، روش اتصال به اینترنت و به‌خصوص نوع اطلاعات استفاده‌شده برای اثرانگشت دستگاه نیز جمع‌آوری می‌شوند.

شاید داده‌های اپ‌استور خیلی حساس به‌نظر نرسد؛ اما به برنامه‌هایی بستگی دارد که از آن‌ها استفاده می‌کنید. به‌عنوان مثال، اگر برنامه‌های مرتبط با مذهب یا مسائل مربوط به سلامت روان را جست‌وجو کنید، داده‌هایی که به سرورهای این شرکت ارسال می‌شوند، شامل جزئیات دقیقی از زندگی شما خواهند بود. برنامه‌های Health و Wallet کمی خصوصی‌تر بودند؛ اما Books ،Apple TV ،Apple Music ،iTunes Store و Stocks همگی اطلاعات مشابهی را جمع‌آوری کردند.

۳. نقشه‌ای پنهان از هرکجا که می‌روید
اپل از داده‌های کاربران الزاماً برای مقاصد شرورانه بهره نمی‌برد؛ اما ارزشش را دارد که بدانید چه نوع اطلاعاتی جمع‌آوری می‌کند. اپل از داده‌های مکانی آیفون برای ارائه‌ی ویژگی‌های مفیدی مثل پیشنهاد مسیرهای رانندگی یا برچسب‌گذاری و سازمان‌دهی عکس‌ها استفاده می‌کند، اما نکته‌ای که احتمالاً از آن غافل هستید، میزان داده‌های فراوانی است که برای آینده ذخیره می‌شوند.

در تنظیمات آیفون به ‌مسیر Privacy & Security > Location Services > System Services > Significant Locations بروید. در این بخش، سوابقی از فعالیت‌های اخیر سفر خود و مکان‌هایی که اغلب به آنجا می‌روید (مانند آدرس خانه و محل کار خود)، مشاهده خواهید کرد.

اپل کنترل‌های دقیقی برای غیرفعال‌کردن جمع‌آوری این داده‌ها ارائه می‌دهد و اطلاعاتی نیز درباره‌ روش استفاده از داده‌های مکانی در خط‌مشی‌های حفظ حریم خصوصی خود ارائه می‌کند. بااین‌حال، این موضوع نشان می‌دهد که اقدام اپل برای برداشت اطلاعات پیش‌فرض چقدر دقیق است.

۴. حتی با غیرفعال‌کردن ردیابی برنامه‌ها، گاهی‌ اوقات این کار انجام می‌شود
سال گذشته، اپل گزینه‌ی جدید حریم خصوصی خود به نام «شفافیت ردیابی برنامه» یا ATT را ارائه کرد. اگر برنامه‌ها برای ردیابی شما از آیفون درخواست کنند، آن را مشاهده خواهید کرد. ATT قابلیت بسیار مهم و بزرگی است. تأثیر این ویژگی روی صنعت فناوری آن‌قدر بزرگ بود که شاید نبرد تیک‌تاک و فیس‌بوک به‌نفع برنامه‌ی چینی تمام شود.

بااین‌حال، این تنظیم قطعه‌ای خاص از داده‌ها را کنترل می‌کند. وقتی آن را روشن کنید، برنامه‌هایتان نمی‌توانند شماره‌ی شناسایی به نام IDFA یا شناسه آگهی‌دهندگان را جمع‌آوری کنند. قرار نیست برنامه‌ها به روش دیگری شما را ردیابی کنند؛ اما ازنظر فنی، مانعی برای این کار وجود ندارد. اپل می‌گوید اگر توسعه‌دهندگان این خط‌مشی را نقض کنند، برنامه‌های آن‌ها از اپ‌استور حذف خواهد شد.

به‌هرحال تحقیقات نشان داده است که اپل به بسیاری از اپلیکیشن‌ها اجازه می‌دهد تا کاربران را ردیابی کنند. سال گذشته، مطالعه‌ای تحقیقاتی نشان داد که روشن‌کردن گزینه شفافیت ردیابی برنامه تفاوت معناداری در فعالیت ردیابی شخص‌ ثالث ایجاد نمی‌کند.

اپل قرار نیست به شرکت‌های بزرگی مثل تیک‌تاک یا متا اجازه دهد قوانین را به‌طور‌آشکار نقض کنند؛ اما تلاش‌های اجرایی این شرکت علیه برخی شرکت‌های کوچک‌تر، کم‌رنگ‌تر به‌نظر می‌رسند. به‌عبارت‌دیگر، آیفون شما آن‌قدر که اپل اعلام می‌کند، خصوصی نیست.
کد مطلب : 20058
https://aftana.ir/vdcev78w.jh87ni9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی