شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ , 2 Dec 2023
جالب است ۰
به‌گفته روزنامه وال‌استریت ژورنال، کارمندان دولتی در سراسر چین، از نیروگاه‌های هسته‌ای گرفته تا بیمارستان‌های دورافتاده، باید به استفاده از گوشی‌های اپل پایان دهند.
به‌گفته روزنامه وال‌استریت ژورنال، کارمندان دولتی در سراسر چین، از نیروگاه‌های هسته‌ای گرفته تا بیمارستان‌های دورافتاده، باید به استفاده از گوشی‌های اپل پایان دهند.
 
به گزارش افتانا، پکن هیچ محدودیت رسمی را اعلام نکرده است. چین و شرکت اپل درباره گزارش‌های منتشره پیرامون این ممنوعیت‌ها که برای نخستین بار توسط روزنامه وال‌استریت ژورنال منتشر شد، اظهارنظر نکرده‌اند. اما در آستانه رونمایی گوشی جدید اپل، این گزارش‌ها باعث نگرانی سرمایه‌گذاران این شرکت شد که تقریبا یک پنجم درآمدش را از بازار چین کسب می‌کند. این اقدام پکن علیه اپل، باعث شد این غول فناوری آمریکایی هفته گذشته با سقوط ۲۰۰ میلیارد دلاری ارزش سهام خود روبه‌رو شوند.
در سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی چین، از کارکنان خواسته‌اند که از آ‌یفون‌های اپل استفاده نکنند و به این ترتیب، ممنوعیت استفاده دولتی از دستگاه‌های این شرکت آمریکایی که قدمت آن به سال‌ها قبل برمی‌گردد، گسترده‌تر شده است. یکی از کارمندان شرکت ملی هسته‌ای چین به روزنامه فایننشال تایمز گفت: «مدیریت شرکت در ماه اوت، به ما اطلاع داد که نباید هیچ‌ کدام از محصولات اپل، اعم از تلفن همراه یا لپ‌تاپ را به ساختمان‌های اداری بیاوریم.»
 
پنج کارمند دیگر در موسسات و شرکت‌های دولتی مختلف تایید کردند که محدودیت‌هایی برای استفاده از این دستگاه‌ها وجود دارد که بعضی از این محدودیت‌های غیررسمی، مربوط به سال‌ها پیش بوده است.
 
ویلی لام از اندیشکده بنیاد جیمز تاون در این باره گفت: «این دستور باید از بالا آمده باشد. این یک تصمیم بزرگی است که روی بسیاری از کارمندان اپل در چین تاثیر می‌گذارد و پیامی را به شرکت‌های آمریکایی و چند ملیتی دیگر که منافع تجاری در چین دارند، ارسال می‌کند. این ممنوعیت غیررسمی همچنین پیامی به دولت آمریکا درباره اعمال محدودیت علیه بخش فناوری چین، ارسال می‌کند.»
 
کارمند شرکت ملی هسته‌ای چین هم در این مورد اعلام کرد: «شرکت دولتی چاینا تلکام در اواخر ماه اوت، برای فروش برندهای تلفن داخلی به دفاتر آنها آمد. به ما گفته شد که سازمان‌های امنیتی آمریکا می‌توانند دستگاه‌های اپل را از طریق حفره‌های امنیتی کنترل کنند. هدف نه تنها افراد نظامی، بلکه پرسنل کلیدی در همه بخش‌ها هستند.»
 
مدیر یک بیمارستان دولتی در مغولستان داخلی گفت: «دولت محلی در اواخر ماه اوت با اشاره به ریسک‌های امنیتی بزرگ iOS، به کارکنان بیمارستان دستور داد که استفاده از آی‌فون را متوقف کنند.» سایر کارمندان ایالتی هم می‌گویند محدودیت‌های غیررسمی از این هم بیشتر است. یکی از افسران پلیس گفت که آنها چند سال پیش، از استفاده از آی‌فون منع شده بودند.
 
یک کارمند دولتی در پکن در این مورد توضیح داد: «دپارتمان‌های دولت مرکزی که با ارتش ارتباط دارند هم چند سال پیش استفاده از آی‌فون را ممنوع کرده بودند. در دو سال گذشته، کارمندان سراسر سازمان‌های دولتی از جمله در بخش‌های غیر حساس، تشویق شده‌اند که جایگزین‌های چینی، به ویژه هوآوی را انتخاب کنند.» با این حال، محدودیت‌ها در میان سازمان‌های دولتی به یک شکل نیست. دپارتمان شماره ۱۰ طراحی عمومی شرکت علوم و صنعت هوافضای چین، دوشنبه گذشته پستی را در شبکه اجتماعی چینی وی‌چت منتشر کرد و در آن به کارکنان، رویه‌هایی را برای بررسی وجود جاسوس‌افزار در آی‌فون خود ارائه کرد.  دستورالعمل‌های دولتی، تنها بخشی از مشکل اپل است. برخی از کارمندان در پی تشدید تنش‌ها میان چین و آمریکا و همچنین گزارش‌هایی از ریسک‌های امنیتی، داوطلبانه تصمیم گرفتند آی‌فون را کنار بگذارند.
 
کد مطلب : 21354
https://aftana.ir/vdceex8w.jh8zni9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی