يکشنبه ۳۱ تير ۱۴۰۳ , 21 Jul 2024
جالب است ۰
برای پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات

مجوز نخستین آزمایشگاه مرجع ارزیابی هوش مصنوعی صادر شد

مجوز نخستین آزمایشگاه مرجع ارزیابی محصولات و خدمات پایه هوش مصنوعی به پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اعطا شد.
مجوز نخستین آزمایشگاه مرجع ارزیابی محصولات و خدمات پایه هوش مصنوعی به پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اعطا شد.
 
به گزارش افتانا، دکتر محمد خوانساری، رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران مجوز اولین آزمایشگاه مرجع ارزیابی محصولات و خدمات پایه هوش مصنوعی را به دکتر رضوی‌زاده، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعطا کرد. 
 
دکتر منکرسی معاون سیاست‌گذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات، در توضیح اعطای این مجوز گفت: این اولین خدمت در مورد ارزیابی محصولات هوش مصنوعی و یکی از اقدامات اجرایی مهم است که می‌تواند به عنوان یک سنگ محک برای محصولات هوش مصنوعی شرکت‌های مختلف و ارزیابی آنها که فرایند پیچیده‌ای است، عمل کند. فرایند ارزیابی آزمایشگاه‌های این حوزه از بهمن‌ماه ۱۴۰۲ با بهره‌گیری از حضور متخصصان پیشتاز در حوزه هوش مصنوعی شامل متخصصانی نظیر دکتر معینی و دکتر بکایی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز هوش مصنوعی آغاز شد تا مقدمات تاسیس اولین آزمایشگاه ارزیابی محصولات هوش مصنوعی با کمک ایشان فراهم شود و امروز شاهد اعطای این مجوز هستیم.
 
وی در ادامه با بیان اینکه بسترها و زیرساخت‌ها و فرایندهای لازم در این حوزه تدوین شده و در این آزمایشگاه موجود است، گفت: حوزه هوش مصنوعی از حوزه‌ای بسیار گسترده و فراگیر است و اینکه ما آزمایشگاهی داشته باشیم که بتواند تمام رشته‌ها و متخصصان را در خود داشته باشد امری غیر واقع‌بینانه است. بنابراین اولین اقدام ما سطح‌بندی این آزمایشگاه‌هاست که در گام اول مجموعه‌ای از خدمات پایه مشترک در محصولات هوش مصنوعی نظیر فناوری‌ها و موتورهای تحلیلی را شامل می‌شود. سطح اول ارائه خدمات پایه مانند تشخیص متون و تصاویر است که کاربرد آن در سطح بعدی قرار می‌گیرد. به عنوان مثال برای تحقق کاربردهای پزشکی و سلامت نیازمند آزمایشگاه‌های تخصصی هستیم.
 
دکتر منکرسی اشاره کرد که عموم محصولات هوش مصنوعی همگی به خدمات پایه نیاز دارند و این ابزارها در این آزمایشگاه قابل ارزیابی و اعتبارسنجی است تا کسانی که مدل‌های پایه هوش مصنوعی را ارائه می‌دهند بتوانند از خدمات این آزمایشگاه استفاده کنند. در نهایت، رتبه‌بندی این محصولات متناسب با کیفیتی که ارائه می‌دهند، انجام می‌پذیرد و خدمات جانبی مانند کمک به توسعه دهندگان نیز ارائه خواهد شد.
 
 
کد مطلب : 22299
https://aftana.ir/vdcdnx0x.yt0xn6a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی