نقشه راه نظام جامع ممیزی فن‌آوری اطلاعات تدوین شد
کد مطلب: 8970
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۴۲
 
معاون سازمان فن‌آوری اطلاعات با اشاره به جایگاه ممیزی فن‌آوری اطلاعات در تحقق اهداف سازمانی از برنامه این سازمان برای تدوین نقشه راه نظام جامع ممیزی خبر داد.
نقشه راه نظام جامع ممیزی فن‌آوری اطلاعات تدوین شد
 
 
Share/Save/Bookmark

معاون سازمان فن‌آوری اطلاعات با اشاره به جایگاه ممیزی فن‌آوری اطلاعات در تحقق اهداف سازمانی از برنامه این سازمان برای تدوین نقشه راه نظام جامع ممیزی خبر داد. 

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، خسرو سلجوقی در سومین همایش راهبردی و مدیریت فن‌آوری اطلاعات با اشاره به این‌که فن‌آوری اطلاعات جزو دسته کالاهای نامشهود در کشور محسوب می‌شود، گفت: ممیزی می‌تواند نشان دهد که آیا یک سامانه اطلاعاتی می‌تواند اهداف سازمانی را برآورده کند و در عین حال از اطلاعات آن سازمان حفاظت کند یا خیر.

وی با اشاره به این‌که هنوز جایگاه ممیزی فن‌آوری اطلاعات در ایران به درستی شاخته نشده، اظهار کرد: ممیزی فن‌آوری اطلاعات در قسمت‌های اداری و در تمام بخش‌های یک شرکت و سازمان کاربرد دارد.

معاون سازمان فن‌آوری اطلاعات با تأکید بر این‌که نبود دورنمای مشخص مهم‌ترین مانع سرمایه‌گذاری در حوزه IT است، خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری در بخش فن‌آوری اطلاعات علاوه بر آثار مستقیم، اثرهای جانبی زیادی نیز دارد و ایجاد یک نظام ممیزی می‌تواند به دست آمدن این دورنما تأثیرگذار باشد.

سلجوقی درباره روند مجازی شدن سازمان‌ها در کشور گفت: در ایران خیلی از سازمان‌ها فکر می‌کنند که توانسته‌اند فرایند خود را مجازی کنند اما این سازمان‌ها تنها روند قبلی را الکترونیکی کرده‌اند و امروز در کنار کارهای کاغذی باید همان کارها را به صورت الکترونیکی نیز انجام شود که این امر به معنای مجازی شدن سازمان نیست.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در ایران یکی از نیازهای اساسی مربوط به ارتقای بهره وری می شود زیرا بهره وری در کنار سرمایه‌گذاری یکی از روش‌های تولید ثروت است.

معاون سازمان فن‌آوری اطلاعات با اشاره به برنامه دولت برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات اظهار کرد:‌ ممیزی فن‌آوری اطلاعات در این امر نیز تأثیرگذارست. علاوه بر آن فرایند ممیزی فن‌آوری اطلاعات می‌تواند در حق مالکیت نیز اثرگذار باشد. 

وی با اشاره به لزوم شناسایی نقاط ضعف و مدیریت ارشد اجرایی در سازمان‌های دولتی اظهار کرد: ممیزی اطلاعات در این زمینه کارآیی دارد به همین دلیل یکی از برنامه‌های سازمان فن‌آوری اطلاعات تدوین نقشه راه نظام جامع ممیزی برای شناسایی خلأهای قوانین و مقررات در زمینه IT است. 


وی همچنین خاطرنشان کرد: سازمان‌هایی که در آن‌ها از فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات استفاده می شود لازم است روند این بخش را به صورت مداوم پایش کنند و به همین منظور نیازمند ایجاد ساختاری به عنوان ممیزی فن‌آوری اطلاعات هستند. 

سلجوقی همچنین اظهار کرد:‌ ممیزی وسیله‌ای به منظور بهبود و ارتقای بخش‌های مختلف است و قصد آن بازدارندگی، نظارت و حذف سازمان‌ها نیست؛ بنابراین لازم است برای آن برنامه ریزی دقیقی انجام شود.

مرجع : خبرگزاری ايسنا